Ottawa District Masters Badminton Champions



Ottawa District Masters Badminton Championships 2013 (Mar 22nd to 23rd)

Men's Singles Women's Singles Men's Doubles Women's Doubles Mixed Doubles
30+ 1st: Daniel Hughes
2nd: Mark Haugen
1st: Jacynthe Lacroix
2nd: Linda Mills
1st:  Ian Garland & Mike Levasseur
2nd: Bryan Blanshard & Martin Burns
1st: Yvonne Barmettler & Anick Viau
2nd: Thuy Nguyen & My-Yen Yu
1st: Ian Ho & Yvonne Barmettler
2nd: Danial Hughes & Rowena Cespedes
35+ 1st:  Mark Grenier
2nd: Philippe Villeneuve
1st: My-Yen Yu
2nd: Claudia Beaudoin
1st: Bryan Blanshard & Mike Levasseur
2nd: Joe Gamble & Truc Le
1st: Claudia Beaudoin & Lihong Zhou
2nd: Thuy Nguyen & My-Yen Yu
1st: Joe Gamble & My-Yen Yu
2nd: Sen Yang & Min Zhao
45+ 1st: Benson Xiong Huang
2nd: Quang Ngo

1st:  Quong Ngo & Wayne Ngo
2nd: Steven Proulx & Marc Routhier
1st: Carol Hu & Min Zhao
2nd: Jane Graham & Lihong Zhou
1st: Benson Xiong Huang & Min Zhao
2nd: Lorne Petterson & Lihong Zhou
60+ 1st:  Ian Bishop
2nd: Peter Christensen
1st: Liz Waldron
2nd: Solanges Côté
1st: Ian Bishop & Peter Christensen
2nd: Maurice Auger & Wilfred Côté
1st: Cheryl Clarke & Fei Tam
2nd: Beverley Harvey & Liz Waldron
1st: Peter Christensen & Cheryl Clarke
2nd: Roger Huestis & Liz Waldron
70+1st: Maurice Auger
2nd: Wilhelm De Loenzi
    


Ottawa District Masters Badminton Championships 2011 (Jan 14th to 15th)

Men's Singles Women's Singles Men's Doubles Women's Doubles Mixed Doubles
30+
none

none
1st: Mike Levasseur & Ian Garland
2nd: Chris Dorey & Bill Rogerson

none
1st: Chris Dorey & Yiwen Jiang
2nd: Thomas Allard & Dominique Guertin
40+ 1st: Chris Dorey
2nd: Xiong Huang
1st: Carol Hu
2nd: Dominique Guertin
1st: Mike Levasseur & Chris Dorey
2nd: Mike Robertson & Ian Garland
1st: Carol Hu & Min Zhao
2nd: Dominique Guertin & Johanne Plourde
1st: Chris Dorey & Yiwen Jiang
2nd: Michel Guilbert & Carol Hu
50+ 1st: Jim Duncan
2nd: Michel Guibert

none
1st: Peter Christensen & Jim Duncan
2nd: Ning Wang & Joe Rollins

none
1st: Jim Duncan & Cheryl Clarke
2nd: Peter Christensen & Fei Tam
60+
none

none
1st: Peter Christensen & Roger Huestis
2nd: Wilfrid Cote & John Russell

none
1st: Peter Christensen & Cheryl Clarke
2nd: Wilfrid Cote & Solanges Cotes



Ottawa District Masters Badminton Championships 2010 (Feb 5th to 7th)

Men's Singles Women's Singles Men's Doubles Women's Doubles Mixed Doubles
30+ 1st: Gary Wan
2nd: Mark Johnson
1st: Carol Hu
1st: Mike Levasseur & Martin Burns
2nd: Gary Wan & Joe Gamble
1st: Laura gemmell & Min Zhao
2nd: Lyne Valiquette & Thuy Nguyen
1st: Gary Wan & Min Zhao
2nd: Mark Johnson & Anita Cole
40+
none

none
1st: Mike Levasseur & Ian Garland
2nd: Mike Robertson & Jean Cheng
1st: Yiwen Jiang & Min Zhao
2nd: Dominique Guertin & Johanne Plourde
1st: Varghese Devassy & Min Zhao
2nd: Keith Davidson & Lynn Plummer
50+ 1st: Michel Guibert
2nd: Jim Duncan

none
1st: Richard Probert & Ian Bishop
2nd: Peter Christensen & Jim Duncan

none
1st: Richard Probert & Lynn Plummer
2nd: Peter Christensen & Cheryl Clarke
60+ 1st: Ian Bishop
2nd: Peter Christensen

none
1st: Peter Christensen & Ian Bishop
2nd: Roger Huestis & Paul L'Italien

none

none




Ottawa District Masters Badminton Championships 2009 (Feb 6th to 8th)

Men's Singles Women's Singles Women's Doubles Mixed Doubles
30+ 1st: Martin Gagne
2nd: Mark Johnson


none
1st: Dominique Guertin & Johanne Plourde
2nd: Debbie McCoy & Jana Kriz
1st: Yiwen Jiang & Nick Fong
2nd: Cindy Stuart & Jim Fong
3rd: Dominic Guertin & Wai Fai Lee
40+ 1st: Pierre Gaudet
2nd: Manfred Cantal

none

none
1st: Chris Dorey & Debbie McCoy
2nd: Cinday Stuart & Jim Fong
50+ 1st: Ian Bishop
2nd: Peter Christensen

none
1st: Fei Tam & Johanne Plourde
2nd: Lyne Tessier & Debbie McCoy
1st: Chris Dorey & Debbie McCoy
2nd: Fei Tam & Michel Martel
60+
none

none
1st: Helen Koh & Shirley Birmboim
2nd: Kay Marshall & Shirley Graham
1st: Joan Bell & Tony Garcia
2nd: Helen Koh & Peter Christensen

Men's Doubles A B C D
30+ 1st: Mike Levasseur & Mike Robertson
2nd: Christian Giroux & Stéphane Beaumont
1st: Jim Fong & Nick Fong
2nd: Mark Johnson & Wai Fai Lee
1st: Raymond Cote & Sylvain Lareau
2nd: Lorne Petterson & Ben Brown
1st: Manfred Cantal & Shaw Quan
2nd: Ken Luu & Yonjin Chang
40+ 1st: Mike Levasseur & Mike Robertson
2nd: Christian Giroux & Stéphane Beaumont
1st: Nick Fong & Jim Fong
1st: Shaw Quan & Manfred Cantal
2nd: Lorne Petterson & Ben Brown

none
50+ 1st: Chris Dorey & Ian Bishop
2nd: Michel Martel & Martin Roussey

none

none

none
60+ 1st: Ian Bishop & Lane Bickel
2nd: Peter Christensen & Tony Garcia
1st: Roger Huestis & Paul L'ltalien
2nd: Phil Yang & AK Yang

none

none



Ottawa District Masters Badminton Championships 2008 (Feb 15th to 17th)
Singles Men's A Men's B Men's C Women's A
30+ 1st: Gary Wan
2nd: Mark Johnson
1st: Victor Au
1st: Nicolas Grenapin
none
40+ 1st: Serge Boily
2nd: Frank Sheppard
3rd: Gino Bergeron

none

none

none
50+ 1st: Ian Bishop
2nd: Peter Christensen
3rd: Louis Brazeau
4th: Jim Duncan

none

none

none
60+ 1st: Ian Bishop
2nd: Lane Bickle
3rd: Ron Levine
4th: Wilf Cote

none

none

none

Doubles
Men's A
Men's B
Men's C
Women's A
30+ 1st: Mike Levasseur & Bryan Blanshard
2nd: Christian Giroux & Stéphane Beaumont
1st: Gary Wan & Albert Wong
2nd: Mark Johnson & Wai Fai Lee
1st: Tony Eng & Tim Wong
2nd: Frank Sheppard & Gino Bergeron
1st: Dominique Guertin & Johanne Plourde
2nd: Yiwen Jiang & Cindy Stuart
40+ 1st: Mike Robertson & Bryan Blanshard
2nd: Christian Giroux & Stéphane Beaumont
1st: Rick Dorush & Ian Garland
2nd: Nick Fong & Mark Feeley
1st: Serge Boily & Jack Dube

none
50+ 1st: Jim Duncan & Peter Christensen
2nd: Louis Brazeau & Ian Bishop

none

none

none
60+ 1st: Lane Bickle & Wilf Cote
2nd: Roger Huestis & Ian Bishop

none

none

none

Mixed Doubles
A
B
C
D
30+ 1st: Christian Giroux & Jana Kriz
2nd: Wai Fai Lee & Lynn Plummer
1st: Nick Fong & Yiwen Jiang
2nd: Gary Wan & Johanne Plourde
1st: Mark Johnson & Valerie Liu
2nd: Louis Brazeau & Dominique Guertin

none
40+ 1st: Stéphane Beaumont & Jana Kriz
2nd: Nick Fong & Valerie Liu
1st: Lorne Petterson & Dominique Guertin
2nd: Ben Brown & Fei Tam
1st: Frank Sheppard & Lynn Plummer
2nd: Ran Chen & Lihong Zhou

none
50+ 1st: Lane Bickle & Solanges Cote
2nd: Peter Christensen & Fei Tam
3rd: Richard Trudel & Johanne Plourde
4th: Louis Brazeau & Lynne Burns

none

none

none
60+ none none
none none



Ottawa District Masters Badminton Championships 2007 (Feb 16th to 18th)


Men's Singles
Men's Doubles
Women's Doubles
Mixed Doubles
30+ A 1st: Andre Pomerleau
2nd: Patrick Chu
1st: Chris Dorey & Bryan Blanshard
2nd: Mike Robertson & Kyle Hunter
1st: Lynda Loignon & Jana Kriz
2nd: Janice Hoang & Sylvia Creighton
1st: Christian Giroux & Lynda Loignon
2nd: Chris Dorey & Jana Kriz
30+ B 1st: Mark Johnson 1st: Anthony Davison & Martin Burns 1st: Lynn Plummer & Min Zhao 1st: Mark Johnson & Pui So
30+ C 1st: Martin Gagne 1st: Patrick Chu & Martin Gagne 1st: Pernille Lamontagne & Lyne Valiquette 1st: Patrick Chu & Yen Heng
30+ D
none
1st: Jason Loney & Kris Behm
none

none
40+ A 1st: Harold Curley
2nd: Lorne Petterson
1st: Mike Bitten & Bryan Blanshard
2nd: Mike Robertson & Chris Dorey
1st: Lynda Loignon & Jana Kriz
2nd: Lynn Plummer & Min Zhao
1st: Christian Giroux & Lynda Loignon
2nd: Chris Dorey & Jana Kriz
40+ B
none
1st: Stephane Beaumont & Christian Giroux
none
1st: Stephane Beaumont & Fei Tam
40+ C
none
1st: Michel Gravelle & Ghislain Simard

none
1st: Ben Brown & Lynn Plummer
40+ D
none
1st: Charles Chiu & Wong Shing Wai
none

none
50+ 1st: Ian Bishop
2nd: Peter Christensen
1st: Andre Pomerleau & Louis Brazeau
2nd: Jim Duncan & Peter Christensen

none
1st: Andre Pomerleau & Lynne Burns
2nd: Peter Christensen & Fei Tam
60+ 1st: Maurice Auger
2nd: Ron Levine
1st: Ron Wilkinson & Ron Levine
none 1st: Dominique Marcoux & Kay Marshall



Ottawa District Masters Badminton Championships 2006 (Mar 10th to 12th)

Men's Singles Women's Singles Men's Doubles Women's Doubles Mixed Doubles
30+ 1st: Mark Grenier
2nd: Lou Brazeau
1st: Jana Kriz
1st: Mark Grenier & François Galan
2nd: Richard Probert & Rob Burry
1st: Doris Piché & Rosemary Harden
1st: Wayne Ngo & Jana Kriz
40+ 1st: Ian Bishop
2nd: Bruce Miller

none
1st: Richard Probert & Wayne Ngo
2nd: Peter Christensen & James Duncan
1st: Doris Piché & Rosemary Harden
1st: Lou Brazeau & Jana Kriz
2nd: Richard Probert & Lynda Morgan-Elson
50+ 1st: Ian Bishop
2nd: Peter Christensen

none
1st: James Duncan & Peter Christensen
2nd: John Russell & Ian Bishop
winner by rotation round robin: Cheryl Clarke
1st: Peter Christensen & Fei Tam
60+ 1st: Wilf Côté 1st: Solanges Côté
1st: Wilf Côté  & Tony Garcia

none
1st: Solanges Côté & Tony Garcia